Jaké peníze do Turecka

Turecko a peníze

Turecko a peníze – pokud plánujete dovolenou v Turecku, naskýtá se otázka: Jaké peníze do Turecka? Turecko má tureckou liru – TL, symbol se používá TRY. 1 turecká lira se dělí na 100 kurušů (podobně jako jsou centy nebo halíře). Platit můžete tedy tureckou lirou, kterou pořídíte i v některých směnárnách u nás. Výhodnější je ale většinou si směnit peníze v Turecku. Případně použít kartu. Turecká lira v nedávné minulosti rapidně oslabila a i díky tomu je Turecko zajímavou destinací pro dovolenou a nákupy.

Jaké peníze měnit v Turecku

Pokud se tedy rozhodnete že nebudete liry kupovat u nás za často špatný kurz, naskýtá se otázka zda si vzít eura nebo dolary. Osobně doporučím eura. V některých zemích je lepší měnit dolary, ale v Turecku ne. Turecké banky mnohdy neúčtují ani poplatky a mají výhodné kurzy. Využít tedy můžete jak banky, tak směnárny. banky bývají často výhodnější.

Asi jako vždy je dobré si projít 3, 4 místa, zeptat se kolik dostanete za XX eur a na nejlepším místě směnit. Neměňte od lidí na ulici.

Turecko a kreditní karta

Kreditní a debetní karty nejsou v Turecku samozřejmě problém. U výběrů z bankomatu se informujte kolik vás stojí výběr v zahraničí. Osobně doporučím (jako všude) využívat bankomaty bank. Koukejte na to, zda bankomat je opravdu banky a pro vaší bezpečnost ideálně vybírejte přímo v bance.

Můžete také kartou rovnou platit. Karty přesto mají kurzy českých bank, při větších sumách může být výhodnější pořídit větší obnos eur v dobré směnárně a to následně směnit v Turecku. U menších sum je naopak karta pohodlí a poměrně bezpečná volba.

Vždy doporučuji ať už cestujete kamkoli: Nenoste u sebe větší obnos peněz. Mějte rezervu v hotelovém sejfu a kartu mějte tak jako tak v sejfu pro jistotu. Nikdy nevíte co se může stát.

Platby v eurech v Turecku

V turistických místech můžete často platit přímo eury. Mnohdy je to ale nevýhodné. Výhodnější je si směnit eura na liry a těmi platit.

Na závěr k penězům v Turecku

  • Vyměňte si eura – ideálně v bance
  • Zeptejte se na 2, 3 nebo 4 místech kolik dostanete a směňte na nejlepším
  • Menší sumy můžete platit kartou, případně použít bankomaty – ideálně u bank
  • Plaťte lirami – ceny v eurech jsou často nevýhodné
  • Nenoste všechny peníze u sebe
  • Na trzích a bazarech smlouvejte. Pravidlo zní – vždy můžete odejít a vrátit se. Mnohdy dostane turista cenu i několikanásobně vyšší.

Turecká lira – bankovky v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lir. Mince v hodnotě 1, 5, 10, 25, 50 kurušů a 1 lira. Aktuálně (2019) je 1 turecká lira přibližně 4,4 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *