Co si přivézt z Turecka

Turecko a tržiště

Co si přivézt z Turecka nebo co nakoupit v Turecku. Pokud se chystáte na cestu do Turecka, může se vám tento článek hodit. Osobně nejsem zastáncem suvenýrů, které po nějaké době mizí v koši. Nekupuji příliš cetky a spíše preferuji produkty, které udělají radost a poslouží. Případně věci, které se vyplatí a člověk je bude po návratu z Turecka využívat.

Co nakoupit v Turecku – co se vyplatí

Koberce – v Turecku má výroba koberců bohatou historii. Pořídíte tu kvalitní a ručně tkané koberce. Je jasné, že si nepovezete koberec do obývacího pokoje. Ale koberce zde koupíte i jako obraz, různé menší koberečky prvotřídní kvality. Některé koberce se prodávají i jako investice. Koberce které z různých úhlů mají jiné zbarvení. U koberců a cen je třeba smlouvat. Mnohdy je smlouvání až nekonečné.

Čaj – v Turecku narazíte na čaj téměř všude. Pořídíte tu velmi kvalitní a cenově levný sypaný čaj – zelený, černý nebo třeba jasmínový. Já si rok co rok vozím z Turecka několik kilogramů čaje. Výborná kvalita a velmi dobrá cena. Řekněme 200-300 Kč za kilo.

Vodní dýmky – vodnice, vodní dýmky nebo také šíša. V Turecku si můžete dopřát kouření vodní dýmky na hodně místech. A můžete zde také pořídit nádherné vodnice vč. tabáků, uhlíků a veškerého příslušenství. Nabídka je zde opravdu bohatá.

Sladkosti – turecké sladkosti osobně považuji za vynikající. Spousta dezertů, sladkostí, tureckých bonbonier. Některé sladkosti jsou menší s výraznější chutí. Dobré třeba k tradiční turecké kávě.

Koření – koření prvotřídní kvality. Především na trzích. Zapomeňte na miniaturní sáčky jakési drcené směsi. V Turecku můžete pořídit koření opravdu skvělé jakosti.

Co si přivézt z Turecka jako suvenýr nebo dárek

Rozumím že jako dárek pro rodinu či přátele nemusí být koření nebo čaj vhodná volba. Pokud chcete maličkost, všude se prodávají suvenýry se symbolem Alláhova oka. Klíčenky, náhrdelníky i naprosté cetky.

Můžete zde také pořídit keramiku nebo kožené výrobky za dobré peníze. Výborné čaje v malých plechovkách, bonboniery s různými druhy tureckých sladkostí. To jsem zmínil menší dárky a suvenýry.

Turecko je zajímavé na nákupy

Turecko je zajímavou destinací na nákupy. Oblečení, obleky na míru. Kabelky, mnoho lidí také kupuje kopie různých drahých značek na trzích. Turecko je oblíbené i na nákupy zlata a starožitností. Turecké látky, případně výrobky z látek se také v Turecku vyplatí pořídit. A to nejen s ohledem na cenu, ale i kvalitu!

Na trzích nezapomínejte smlouvat. Vždy doporučuji si udělat menší přehled o cenách. Pokud poté smlouváte, jděte s cenou o něco níže než si myslíte že je třeba v supermarketu. Vždy navíc můžete jít pryč a zkusit to u jiného prodejce. Případně se vždy můžete vrátit. Častá chyba je, že prodejce řekne 100, vy řeknete 70, prodejce řekne OK OK tak 80 a turista kývne a zaplatí.

Spropitné v Turecku – doporučím dávat u služeb a v restauracích. 5-10% je slušnost v Turecku. Na trzích kde si uhádáte cenu samozřejmě nic navíc platit nemusíte. Resp. bylo by i proti logice se dohadovat o ceně a poté se s cenou vracet zpět.

Můžete také na trzích zkusit množstevní slevu. Nejdříve uhádáte cenu za 1 kus. Když už se níž jít nedá, zeptejte se jaká by byla cena při pořízení 3, 4, 5 kusů. Cenu můžete ještě snížit. Mimochodem takto snadno poznáte kam až se dá dostat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *